Tárolás, rendszerezés
A vásárolt, és gyüjtött ásványainkat nem árt ugy elrendezni otthon,hogy az ne csak szép legyen, esztétikus, hanem érdemes valamilyen módon rendszerezni is. Ezen kívül katalogizálni sem árt, mert igazán értéke akkor van egy ásványnak, egy gyüjteménynek ha nem csak azt tudjuk, hogy milyen ásvány, hanem a lelőhelyét is pontosan ismerjük.

A legjobb, ha valamilyen cimkéket készitünk, amire felirjuk a fajtáját, osztályát, pontos lelőhelyét, és az ásványok alá elhelyezzük, vagy sorszámozzuk, és egy füzetben irjuk a szám mellé a pontos adatokat.
Azokrol az ásványokrol amiket veszünk érdeklődjünk, azokról amiket magunk gyüjtünk minden adat rendelkezésünkre áll.A lényeg, hogy valami féle képpen katalogizáljuk, mert sosem lehet tudni, hogy mikor lesz rá szükség, milyen módon, és tempóban fejlődik a hobbink.
A polcra kerülve is figyeljünk, hogy miket teszünk egy helyre, mik kerülnek egymás közelébe. Az ásványokat rendszerezhetjük
fajtájuk alapján, illetve a lelőhelyük szerint.
Én magam az utóbbit választottam. Egy polcra kerültek az erdélyi ásványok, külön a marokkóiak, külön csoport a rudabányaiak, külön a pátkaiak, és igy tovább.
De rendszerezhetjük osztályok szerint is. Oxidok, szilikátok, karbonátok, terméselemek, stb. Ezekről tájékozódhatunk az ajánlott irodalmakban, vagy az interneten is könnyen informálódhatunk.
A tárolásnál arra is figyelni kell, hogy vannak ásványok amik számunkra normális körülmények
között átalakulnak. Mint például a realgár, ami fényérzékeny. Színét veszti, sárga, világos narancs színü lesz, és auripigmenté alakul. De vannak ásványok melyek viztartalmát veszitik el,
őket speciálisan kell tárolni. Ha más megoldás nincs, én kaptam olyan tippet is, hogy alkalmanként spricceljek rá vizet.
|